Warning: Creating default object from empty value in /home/lh1703300/www_root/tabory/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160

Vedeli ste že… tentokrát z ríše malých a ešte menších zvierat.

858531_wonderingV skvelých knihách Nicka Arnolda z edície Príšerná veda sa toho dozviete ešte o trošku viac ako by ste si možno želali. Asi preto ich tak zbožňujem :)

Odporúčam použiť do školských referátov. Z vlastných skúseností, resp. zo skúseností môjho syna, môžem povedať, že budete mať zaručene úspech.

A čo sa týka večerného čítania, odporúčam zvážiť podľa miery živosti vašich snov.

Za všetky maškrtky, ktoré sme v jeho knihách našli, vyberám niektoré. Tentokrát z ríše malých a ešte menších zvierat:

Dermatophagoides pteronyssinusV posteli s vami spí asi milión roztočov (páči sa im totiž, že je vyhriata). Niečo medzi 40 000 a 400 000 roztočov býva vo vašom vankúši. Pochutnávajú si tu na zvyškoch vašej kože a slinách. Ale neprepadajte panike! Spávate s nimi už od narodenia a zatiaľ vám nikdy nič neurobili (aspoň dúfam). Tak spite sladko a buďte radi, že nehryzú.

Chrobáci zahrabávajú do zeme výkaly a kladú na nich vajíčka. Pre väčšie zvieratá je to užitočná služba, pretože tráva zostáva pekne čistá. Chrobáci majú tiež radosť, pretože ich potomkovia si môžu pochutnať na parádnej hostine. Jeden druh chrobáka dokonca dokáže vyňuchať byvolie výkaly ešte skôr ako spadnú na zem. Ponáhľa sa za nimi ešte kým letia vzduchom…

Vidlochvost feniklovýHúsenička motýľa vidlochvosta vyzerá presne ako striekanec vtáčieho trusu. Vtáci si pomyslia: „Je to húsenica alebo výkal? Radšej to nebudem skúšať!“ A letia rýchlo ďalej.

Ploštica posteľná…a keď už hovoríme o výkaloch – ploštica požiera termity a plíži sa k nim prestrojená za hrudku termitieho trusu. Aby bolo maskovanie dokonalé, lepí si termitie bobky na chrbát. Neviem ako vy, ale ja by som si určite všimla, keby ma naháňala veľká hromada bobkov…

V roku 2004 objavili vedci na Veľkom bariérovom útese pri behoch Austrálie rybu, ktorá v dospelosti dorastá do dĺžky iba 7 milimetrov.

A aby sme veľké zvieratá neukrátili o našu pozornosť: Vráskavec ozrutný je 4000-krát väčší ako spomínaná rybička. Je to najväčší živočích, aký kedy žil – a to vrátane obrovských dinosaurov. 140-tonová veľryba váži rovnako ako 2000 ľudí, jej srdce je veľké ako auto a iba jej jazyk váži toľko ako celý slon. Keby ste mali taký veľký jazyk, asi by ste ho nemohli vyplazovať na učiteľa!

Vráskavec ozrutný

A stavte sa, že toto neviete! Aj po 250-tich rokoch usilovného vedeckého triedenia odborníci odhadujú, ža asi 97% všetkých živých tvorov ešte veda vôbec nepozná! Zoberte si napríklad huby (teda hríbiky a plesne). Vedci si myslia, že ich je najmenej 70 000 rôznych druhov, ale môže ich byť aj 1,8 milióna alebo ešte viac!