Warning: Creating default object from empty value in /home/lh1703300/www_root/tabory/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160

Vedeli ste že… dnes rastliny!

…pokračujeme cestou zázračným svetom Nicka Arnolda, dnes na tému rastliny…

Tak sa teda pozrime na to, čo nám to rastie v záhrade. Každý priemerný ušiak by si mal dať pozor. Je tu celá zmes zákerných rastlín a jedovatej buriny. Ešteže nemôžu behať!

Rastliny majú rôzne tvary a veľkosti. Wolffia – druh žaburinky – má v priemere iba pol centimetra, zatiaľ čo Sekvojovec obrovský z Kalifornie dorastá do výšky viac ako 112 metrov.

Jed Durmanu obyčajného má vplyv na nervy. Obete trpia smädom a podivne im škube nohami. Tiež vidia veci, ktoré neexistujú.

Tamariška zadržuje vo svojich listoch soľ. Potom listy zhadzuje, aby okolo seba otrávila pôdu. Potom okolo nej nemôžu žiť žiadne iné rastliny. Tomu sa hovorí roztomilý sused!

Pijete čaj alebo kávu? Kávovník a čajovník vytvárajú kofeín – je to chemikália, ktorá bežného človeka postaví na nohy. Cezmína paraquajská (maté) obsahuje toľko kofeínu, že pri tradičnom pití cezmínového čaju ho musia ľudia vyzvracať, aby im nevyrazil mozog von z hlavy.

Jed Blenu spôsobuje pomätenosť, záškuby, tras rúk a nôh a návaly zlosti. V stredoveku pridávali Germáni trochu blenu do piva, aby mu dodali tú správnu chuť.

Semeno Baobabu môže vyrásť iba keď sa čiastočne rozpustí jeho tvrdá vonkajšia šupka. Semeno preto musí prejsť črevami paviána a vypadnúť von s hromadou jeho bobkov.

Dobre zvážte, čo si najbližšie natrháte do vázy!