Warning: Creating default object from empty value in /home/lh1703300/www_root/tabory/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160

Človek, tvor komplikovaný

Vedeli ste, že sliny obsahujú sliz, ktorý je v zásade totožný s hlienom, ktorý nám vyteká z nosa pri prechladnutí? Že veľký obed s tromi až štyrmi chodmi zostane vo vašom žalúdku 6-7 hodín a keby sme vyžehlili vnútro čriev žehličkou dostali by sme plochu 20-40 m2, čo je plocha väčšej triedy? Že žalúdok človeka má objem 4 l a žalúdky kravy 182 l? Keby ich krava vyvrátila, naplnila by tým celú vaňu! Vedeli ste, že musíme zapojiť 200 svalov, aby sme urobili jeden krok a denne to priemerne urobíme 10 000-krát? Že každé ráno sme o 1 cm vyšší ako sme boli večer, pretože naša chrbtica si v noci oddýchne a medzistavcové platničky zrelaxujú tiež? Že ženy majú lepšie vyvinutý čuch ako muži a náš sluch je menej zaostrený, keď sa najeme? Že náš mozog je aktívnejší v noci ako cez deň a že necíti bolesť? Že nechty na rukách nám rastú rýchlejšie ako na nohách a najrýchlejší z nich je ten na prostredníku? Vedeli ste, že zuby nám začínajú rásť 6 mesiacov pred narodením a dokážu vyvinúť tlak ako náklad s hmotnosťou 227 kg? Tak my to už vieme!

A okrem toho sme sa naučili aj to, ako správne podávať ruku, čo je reč tela a že ani s tými slovíčkami to nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

A celkom nečakane a mimo program sme dnes urobili dobrý skutok a odniesli sme papinu zvieratkám na limbašskej farme.