Warning: Creating default object from empty value in /home/lh1703300/www_root/tabory/wp-content/themes/swatch/functions/admin-hooks.php on line 160

Ázia a jej vône

Tak a je to tu. Posledný deň tábora Letom svetom je za nami. A verte nám, že je nám to úprimne ľúto. Spoznali sme milých ľudí a celý týždeň sme pracovali so skvelými deťmi. Sú múdri, bystrí, častokrát aj tvrdohlaví a neposlušní, ale hlavne skvelí. Je úžasné počúvať ich názory, vnímať svet aspoň chvíľu ich očami a sledovať, keď sa dozvedajú niečo nové, najmä také, čo pochopia a čo ich osloví.

Dnes sme náš let okolo sveta ukončili výletom do Ázie. Vypočuli sme si mnoho zaujímavých historiek, ktoré nám priniesla Vierka z čias, keď lietala ako letuška s Katarskou kráľovskou letkou. Vysvetlila nám, ako a prečo sa obliekajú muži na Blízkom východe, aj to ako a prečo sa obliekajú ženy. Všetci sme si vyskúšali ženskú abayu s burkou (neviem prečo, ale záujem o to mali najmä chlapci :) ) a potom sme Áziu aj ovoňali. Vyskúšali sme škoricu, kardamón, koriander, curcumu i kari a neodolali sme tomu, aby sme to neochutnali. A hlavne sme si Áziu ukázali takú aká je – na jednej strane neuveriteľné bohatstvo, na druhej nesmierna chudoba a nevzdelanosť…

Na desiatu sme si urobili 5 druhov ryže (verte mi, ani ja som doteraz neverila, že sú až také odlišné). Myslím, že rebríček vyhrala jasmínová so svojou neodolateľnou vôňou.

Na mapu, ktorú sme tvorili celý týždeň sme si nalepili všetky naše spomienky na svetadiely a dokončili sme aj lampy v podobe malých zemegúľ.

Celý týždeň sme zavŕšili v duchu povestnej ázijskej pohostinnosti (Vedeli ste, že v Mongolsku nesmiete odmietnuť žiadne jedlo, ktoré Vám ponúka hostiteľ? Ak by ste to urobili, hostiteľa by ste na dlhé roky zahanbili a zo strachu z podobnej hanby by Vás k sebe už nikdy nepozval.) My sme pohostenie pripravili spolu s deťmi (s pomocou mamín a tatinov) a najmä pre maminy a tatinov. Chceli sme sa im poďakovať. A teraz by som to rada urobila znovu:

Ďakujeme za krásny týždeň, za spoluprácu, aj za skvelých malých cestovateľov, od ktorých sa aj my môžeme neustále učiť.